Faktura a kasa fiskalna

Obowiązkiem podatnika jest zaprogramowanie tak zwanej bazy towarowej na kasie fiskalnej. Ważna tego zrobić samodzielnie lub stosując z pomocy serwisu. Kasa fiskalna sklep powinna wynosić zaprogramowaną bazę towarową, która decyduje między innymi firmy poszczególnych materiałów zaś usług, które przedsiębiorca posiada w sprzedaży. Tak właśnie nadane firmy są drukowane zarówno na oryginale, jak i na kopii paragonu fiskalnego.

Niestety przepisy prawe nie są w obecnej rzeczy na tyle sprecyzowane żebym nie nastręczać trudności użytkownikom kas fiskalnych. Dużo spośród nich nie chce zbytnio rozbudowanej bazy towarów, ale jednocześnie chciałoby uniknąć kłopotów z organem podatkowym. Urząd skarbowy może okazać błędy w programowaniu kasy fiskalnej, gdy nazwy oferowanych towarów lub pomocy nie będą całkowicie sprecyzowane.

Wprowadzając nazwy do bazy towarowej powinien być na pomocy możliwości sprzętowe posiadanej kasy fiskalnej. Poszczególne modele kas fiskalnych, dysponują różną liczbą znaków, które można wprowadzić. Minister Finansów prezentuje na to, aby wszystek zastosowany opis produktu lub usługi, zezwalałby na jego/jej identyfikację. Zbyt ogólne określenia nie odpowiadają wymogom prawnym w obrębie bycia bazy towarowej kasy fiskalnej.

Kwestie pojemności bazy towarów oraz pomocy kasy fiskalnej szczególne interesują tych przedsiębiorców, którzy sprzedają wiele rozmaitych towarów, bądź sprzedają zróżnicowane usługi. Im nic materiałów oraz pomocy, tym nic pracy do zaprogramowania w bazie rynkowej a tym niebezpieczniejsza jest wymagana pojemność bazy lokalowej kasy fiskalnej. I jak wiemy, rozporządzeniem z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących określa, że "paragon fiskalny powinien mieć m.in. nazwę produktu czy usługi pozwalającą na łatwą ich identyfikację". Stanowi więc na punktu eliminację sytuacji, w jakich podatnicy będą podawać nazwami określonych liczb produktów/usług, natomiast nie nazwami jednostkowych produktów/usług.

Podsumowując, tworząc bazę towarową kasy fiskalnej trzeba zaznajomić się z niewielu niuansami w tej rzeczy, i przede ludziom z wymogami prawnymi. Notoryczne ich niespełnianie, kontrola urzędu skarbowego z pewnością zobowiązywały się z złymi konsekwencjami, których każdy przedsiębiorca chciałbyś uniknąć. Nieco mniej restrykcyjne są przepisy wobec średnich przedsiębiorstw, na przykład wobec osiedlowych sklepików, jakie nie muszą bardzo mocno precyzować nazw oferowanych produktów, na wzór nie jest chciane stosowanie nazw bułka pełnoziarnista czy drożdżówka z makiem, a wystarczy bułka, drożdżówka, oczywiście z wskazaniem odpowiedniej stawki podatku za dany produkt.